W dniach 31 sierpnia-2 września odbywały się Gdańsku obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 30. rocznicy powstania „Solidarności Walczącej”. Wyklaskiwano Lityńskiego, a aplauz otrzymał Kazimierz Świtoń.



Szczegółowe sprawozdanie z obchodów zamieścili m.in. Tomasz Sokolewicz i Roman Zaleski. Polecam ich notki:  „30 Rocznica Powstania Solidarności Walczącej” i „30 lecie Solidarności Walczącej, 32 lata od podpisania Porozumień Sierpniowych”.

Kluczowym elementem Jubileuszu była 2-dniowa (1-2 września) Konferencja Organizacji Opozycyjnych i Podziemnych, zatytułowana „Drogi do Niepodległości” - odbywająca się w Sali Konferencyjnej Zarządu Portu Gdynia.

Nie wzbudzały entuzjazmu wystąpienia Jana Lityńskiego (ostro wyklaskiwano go), Benedykta Czumy czy Aleksandra Halla, za to z prawdziwym zainteresowaniem wysłuchiwano i ciepło przyjmowano referaty o: „Solidarności Walczącej” i innych organizacjach, radykalnie mniej „obecnych” w dorobku publikacyjnym IPN, jak np.: OKOR, KPN, FMW, PPN i inne.

Z aplauzem przyjęto wystąpienie Kazimierza Świtonia, który jako jeden z nielicznych mówców nie podporządkował się organizatorom i nie ograniczył się do wspomnień, ale ostro skrytykował przeobrażenia w Polsce po 89 roku. K. Świtoń ponadto - wespół z  Haliną Spasowską (wrocławską działaczką opozycyjną  w latach 70-80 - SKS, uczestniczką strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 80) i Wincentym Komanem (Prezesem Stowarzyszenia Akcjonariuszy i Obrońców Stoczni Gdańskiej "ARKA") - zaproponowali niezwykle ważką Uchwałę, podpisaną przez wielu uczestników Konferencji.

Poniżej zamieszczam te dokumenty.


Wystąpienie Kazimierza Świtonia



Uchwała zaproponowana przez Świtonia, Spasowską i Komana

Pierwsza strona uchwały z pierwszymi podpisami osób ją popierających


W kolejnych notkach pokażę dokumenty, które przywołano w powyższej Uchwale.

 



Z Haliną Spasowską (z lewej) na tle Stoczni Gdańskiej w upadłości

/zdjęcie: W. Koman/